Nowość w ofercie termicznych niedźwiadków: TG HPHS V1

Popularna firma Thermal Grizzly wprowadziła do swojej oferty ciekawe rozwiązanie, które pozwoli jeszcze bardziej obniżyć temperatury procesorów!

ARTYKUŁ

Adam Kmieć

5/21/20243 min read

Thermal Grizzly z nowym produktem!

Firma Thermal Grizzly jest topowym producentem w kwestii TIM, czyli spoiw termicznych takich, jak ciekły metal. Dlatego we wszystkich Waszych procesorach wykorzystuję wyłącznie ich produkt - Thermal Grizzly Conductonaut. Pomimo posiadania najbardziej wydajnego ciekłego metalu, to w swojej ofercie posiadają wiele innych ciekawych produktów: pady termoprzewodzące, standardowe pasty, akcesoria do układów chłodzenia cieczą, systemy monitoringu i kontrolowania temperatur, narzędzia do skalpowania oraz tak zwane płytki kontaktowe, które poprawiają styk procesora z chłodzeniem lub blokiem wodnym. To jednak nie wszystko, ponieważ ich najnowszym produktem jest heatspreader, czyli inaczej mówiąc customowy odpromiennik ciepła (IHS), który pozwoli obniżyć temperatury pracy CPU.

Zwykły IHS, który znajduje się na każdym procesorze desktopowym bardzo często jest niskiej jakości, jeśli chodzi o proces produkcyjny i często spotykam się z odpromiennikami ciepła, które są bardzo krzywe i dosłownie zapadnięte lub wypukłe - totalna loteria. Efektem tego jest słabszy kontakt z chłodzeniem, co bezpośrednio wpływa na temperatury pracy zwłaszcza pod dużym obciążeniem procesora.

Korzyści TG HPHS v1

Thermal Grizzly HPHS v1 (High Performance Heatspreader), bo taka jest pełna nazwa tego produktu, charakteryzuje się zwiększoną powierzchnią kontaktową o 207% w porównaniu do standardowego IHS od Intel oraz nawet 240% w przypadku procesorów AMD. Dzięki precyzyjnie frezowanej powierzchni, ten odpromiennik ciepła potrafi zapewnić maksymalną efektywność odprowadzania ciepła, co jest kluczowe dla zachowania niskich temperatur procesora podczas intensywnego użytkowania i jest to szczególnie ważne w przypadku procesorów z serii i7 oraz i9 (np. 14700K lub 14900K/KS/KF).

Produkt wykonany jest z miedzi, która została dodatkowo niklowana, co nie tylko zapewnia doskonałą przewodność cieplną, ale również chroni ją przed utlenianiem, na co zwykła miedź jest mocno narażona. Warto zwrócić uwagę na powierzchnię styku z chłodzeniem, ponieważ jak informuje producent, została ona diamentowo wyfrezowana, co niemal do zera zmniejsza jej chropowatość i zapewnia najlepszy możliwy kontakt z radiatorem lub blokiem wodnym. Takiego efektu nie jest w stanie osiągnąć żaden użytkownik, który decyduje się na tak zwany "lapping" procesora, czyli specjalne szlifowanie powierzchni w celu jej wyrównania. 

Kompatybilność z procesorami

Thermal Grizzly High Performance Heatspreader V1 łączy w sobie zalety custom IHS i dodatkowych ramek kontaktowych, które entuzjaści znają od kilku generacji procesorów. To sprawia, że nowy produkt TG jest kompatybilny z wieloma procesorami, które są obecnie dostępne w sprzedaży.

Intel:

  • Alder Lake (12th gen.)

  • Raptor Lake (13th gen.)

  • Raptor Lake Refresh (14th gen.)

AMD:

  • Ryzen 7000

Warto zaznaczyć, że produkt ten nie jest kompatybilny z procesorami od AMD z serii Ryzen 8000G! Powodem jest nietypowe rozmieszczenie komponentów pasywnych pod IHS i kilka innych kwestii o czym możecie dowiedzieć się z materiału Der8Auer.

Warto wiedzieć, że...

Producent nowego akcesorium chwali się spadkiem temperatur o niecałe 15°C w przypadku testowanego procesora Intel i5 13. generacji. Skorzystanie z tego produktu jest równoznaczne z skalpowaniem procesora, a to wykonane w nieodpowiedni sposób może uszkodzić procesor, co narazi Cię na dodatkowe (duże) koszta! Skalpowanie procesorów z wymienionych wyżej generacji, to dla mnie niemal codzienność i wiecie, że często oferuję dodatkowe opcje, takie jak custom IHS (jeśli te są akurat dostępne). Wyniki po skalpowaniu procesora z tych generacji, przy skorzystaniu z dostępnych od lat "standardowych" custom IHS są bardzo podobne, do korzyści, jakie daje produkt od Thermal Grizzly. 

Cena tego produktu, to około 48$, co przy dzisiejszym (niskim) kursie 3,92 ZŁ = 1 USD daje nam około 189 zł. Większość miedzianych lub niklowanych odpromienników ciepła możecie zdobyć za połowę tej ceny. 

Z drugiej strony, gdy decydujesz się na normalny custom IHS w połączeniu z ramką centrującą, to nowe rozwiązanie TG może okazać się lepszym wyborem, ponieważ łączy atuty tych dwóch produktów. Więc jeśli chcesz skorzystać z usługi skalpowania procesora i planujesz wycisnąć totalne maksimum z niego, to napisz do mnie - jak tylko będzie dostępny, to wykonam usługę skalpowania procesora wykorzystując nowy produkt, o którym mowa w tym artykule! 😊